Ako prilepšiť zveri v zime?

Autor: Juraj Korim

14.12.2023

Ako prilepšiť zveri v zime?

Pre divokú zver je zimné obdobie veľmi náročné na prežitie. Pokiaľ si pred zimou nevytvoria dostatočné tukové zásoby, môže dôjsť až k úhynu. Rovnako je tomu aj v prípade, že do krmelcov prinesieme nevhodné potraviny. Ako teda zveri v zimnom období prilepšiť tak, aby sme jej neublížili? 

Kedy začať?

Všeobecne prevláda názor, že prikrmovať stačí iba v zime, až keď teploty klesnú pod bod mrazu a povrch zeme pokryje snehová nádielka. Tak tomu však nie je. Vhodné je začať už na jeseň, aby si zver stihla vytvoriť dostatočnú tukovú zásobu. Po príchode zimy bude prežitie jednoduchšie. Aj tak treba v priebehu mrazov lesným zvieratám prilepšiť, aby sa nepustila napríklad do Vašich stromčekov. 

Čo im dopriať?

Nie každá potravina, ktorú do krmelca prinesieme, bude mať prospešný vplyv na tráviaci trakt zveri. Tu uvádzame základný zoznam toho, čím určite nešliapnete vedľa. A pokiaľ si nie ste krmivom istí, zájdite sa opýtať za poľovníkov, tí Vám radi poradia.


Základným doplnkovým krmivom je soľ, vďaka ktorej budú doplnené potrebné minerály a napomôže správnemu tráveniu. Soľ podávajte vo forme lizu alebo kuchynskej soli v kuse. K dostaniu sú tiež pasty, ktoré sa namažú napríklad na peň a stvrdnú.


Ďalej sa krmivo rozdeľuje do troch sekcií, v krmelci by mala byť zastúpená každá z nich. Prvé sú objemové krmivá, ktoré sú pre zver najprirodzenejšou potravou. Patrí medzi ne napríklad seno, ďatelina, trávy, byliny, letniny, lucerna či sušené maliní. Základom je podávať tieto krmivá riadne vysušené.


Ďalšou zložkou sú krmivá jadrové, kam radíme obilniny, avšak pre zver je vhodný iba ovos, ktorý ako jediný nespôsobuje tráviace problémy. Radosť urobíme gaštanmi, žaluďmi, hrachom, kukuricou či bukvicami. Avšak nič sa nemá preháňať, a tak dajte pozor predovšetkým u gaštanov, ktoré vo väčšom množstve spôsobujú tráviace ťažkosti. Práve tieto krmivá je vhodné podávať už od jesene, sú totiž hlavným zdrojom energie a zver si vďaka nim vytvorí dostatočnú tukovú zásobu.


Na doplnenie tekutín a vitamínov sa podávajú krmivá dužinaté, medzi ktoré patrí ovocie – najvhodnejšie sú napríklad jablká, hrušky, slivky alebo marhule, a zelenina – zemiaky, mrkva či kŕmna repa.

A čo pečivo?

V zásade neodporúčame sušené pečivo zveri predkladať, aby nedošlo k tráviacim ťažkostiam. Je ho totiž treba veľmi starostlivo usušiť, nemalo by byť solené, plnené a už vôbec nie plesnivé. Aby pečivo ďalej nenasiaklo vlhkosť, je potrebné ho podávať, keď mrzne. Navlhnuté môže spôsobiť fatálne následky. Rovnako je tomu aj s ostatnou ľudskou stravou. Je teda lepšie sa týmto potravinám úplne vyhnúť. Preto pečivo nemožno odporučiť.

Kam krmivo umiestniť?

Najlepšou voľbou na umiestnenie krmiva sú krmelce. Pokiaľ o žiadnom vo Vašom okolí neviete, zájdite sa opýtať za poľovníkmi. Tí majú na starosť všetku starostlivosť o zver a jej prikrmovanie. Ďalšou možnosťou je umiestniť potravu na zem, kde si ju zvieratá bez problémov nájdu. V krmelci to však bude vyzerať úhľadnejšie.


Nezabúdajme teda na zimou ohrozené zvieratá a doprajme im potrebné živiny. Ak sa budeme riadiť základnými pravidlami, môžeme im týmto krokom výrazne pomôcť.

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích